Elkészült a négy kosárból és kiindulási pontból álló Tócóskerti Disc Golf Park. A pálya mindenki számára nyitott és ingyenesen használható. Az építtető Debreceni Frizbi Sportegyesület bízik benne, hogy az új sportolási lehetőség sokakat mozgásra fog sarkallni.
A Debreceni Frizbi Sportegyesület augusztus 14-én ünnepélyes keretek között adta át a Tócóskerti Disc Golf Parkot (http://dfse.hu/discgolfpark/). A rendezvényen a helyi lakosok mellett, a sportág debreceni szerelmesei és az egyesület szimpatizánsai vettek részt. Fodor László, az egyesület elnöke így foglalta össze a pálya építésének hátterét.
„Egyesületünk 14 éves történetének eddigi legnagyobb beruházása ez a pályarendszer. Bár voltak már ennél nagyobb költségvetésű és egyszerre jóval nagyobb tömegeket megmozgató projektjeink, azok elsősorban verseny jellegűek voltak, most azonban olyan értéket teremtettünk, ami a reményeink szerint hosszú évekig szolgálja majd a mozogni vágyó helyi lakosok és a disc golf sportolók örömét. A frizbi csapatsport változata, az ultimate mellett egyesületünk hosszú évekig csak kiegészítő sportként tekintett a disc golfra. Nyári táborokban, iskolai foglalkozásokon, ultimate edzéseken, bemutatókon került elő a disc golf, azonban 2019-ben elhatároztuk, hogy ezzel a sportággal is elkezdünk aktívabban foglalkozni. Ekkor hoztuk létre a disc golf szakosztályunkat, majd néhány kisebb helyi verseny megszervezése után, nagyjából egy évvel ezelőtt döntöttünk arról, hogy a lakosok számára is elérhető disc golf pálya építésébe fogunk. A dolog célja az, hogy hívjuk fel a figyelmet a sportágra, nyújtsunk lehetőséget az érdeklődőknek, hogy szabadon, bármikor, és ingyenesen kipróbálhassák a disc golfot, és ösztönözzük mozgásra azokat, akiknek a futás túl intenzív mozgásforma, de a sétálásnál azért izgalmasabb időtöltésre vágynak.”
Tóth Péter az egyesület disc golf szakosztályának vezetője bemutatta a sportágat, és kiderült, hogy a golfhoz nagyon hasonló sportágról van szó.
„A disc golfban a játékosok célja az, hogy egy előre meghatározott kezdőpontból minél kevesebb frizbi dobással juttassák el a korongot a célul szolgáló láncos kosárba. A versenyt az nyeri, aki mindegyik kosarat összevetve a legkevesebb dobásból teljesíti a pályarendszert. Ez egyszerűnek tűnik, de a kiinduló pont és a kosár közötti akadályok, fák és bokrok nagyon izgalmassá teszik a játékot. A játékosnak minden dobás előtt agyalnia kell, hogy hogyan, milyen erővel, milyen szögben, milyen irányba dobja el a frizbit, hogyan közelítse meg kosarat. E játék tehát a fizikai és mentális képességeket is fejleszti.”
A sportág az USA-ban született, Európában az északi országokban vannak nagy hagyományai. A finn, svéd és dán játékosok a legjobbak a kontinensünkön, leginkább azért, mert az északi országokban rengeteg parkban találhatók disc golf kosarak, könnyen hozzáférhető tehát a játék, és ennek köszönhetően épp olyan népszerű, mint Skóciában vagy Angliában a hagyományos golf. Hazánkban Budapesten épült az első disc golf pálya, és az ott szerzett tapasztalatokat is felhasználva készült el a Tócóskerti Disc Golf Park.
„A pálya helyi összefogással valósult meg – mondta el Fodor László. Külön köszönettel tartozunk a BESTRONG kondiparkokat gyártó Katker 2005 Kft. munkatársainak, akik a szabadtéri sportszerek telepítésében szerzett tapasztalataikat osztották meg velünk, és a telepítés során a munkájukkal, telepítő eszközeikkel és rögzítő anyagokkal voltak a segítségünkre. A pálya költségvetése nem egészen félmillió forint volt, amit nagyrészt a Plastic-Form Kft., az Sz.Variáns Kft., a Kutas ’95 Zrt. és az EMU Systems Kft. adott össze, illetve magánszemélyektől érkezett még anyagi támogatás és természetbeni hozzájárulás. E projekt létrejötte nagyon szép gyakorlati példája annak, amire a frizbi sportok szellemisége tanít bennünket. Az ultimate és disc golf is fontos értéknek tekinti ugyanis a nyitottságot, az együttműködést, illetve az ellenfél és a tiszta játék tiszteletét.”
Az avató ünnepség végén az érdeklődők egy rögtönzött miniverseny formájában próbálhatták ki a pályarendszert. Ebben a tapasztalt sportolók voltak a kezdők segítségére. Az egyesület megint szemétszedési akcióval kötötte össze a versengést, a játékosok kis vödrökkel felszerelve játszották végig a pályát, és az útjukba eső területet egyúttal meg is tisztították a hulladéktól.
A debreceni disc golf sportolók nem csak a most telepített pálya miatt vannak fellelkesedve, hanem azért is, mert a sportág országos bajnokságát a Vekeri-tónál rendezik augusztus 27-29. között. Az eseményt a hazai disc golf bizottság megbízásából a Debreceni Frizbi Sportegyesület szervezi, és várja azok jelentkezését, akik önkéntesként szívesen csatlakoznának a szervezői csapathoz. A belépés ingyenes lesz, az eseményre kilátogató érdeklődők a debreceni sportolók mellett az ország legjobb disc golfosaival is megismerkedhetnek. További részletek http://dfse.hu/dgob2021/